6-осна работна станица за роботика за заварување од не'рѓосувачки челик и алуминиум

Функција
1. Вградениот дизајн на кабелот на роботот му овозможува на роботот да се движи без пречки, а распоредот на работната станица е уреден и уреден.
2. Контролниот кабинет на роботот може да контролира до 11 оски, избегнувајќи комплексно дебагирање на PLC и окупација на простор
3. Роботот JHY и позиционерот можат да се синхронизираат, а роботот може да заварува истовремено кога позиционерот ротира, што ја прави оваа работна станица особено погодна за кружно заварување.
4. Достапен е широк спектар на помошна опрема, како што се ласерски сензори, безбедносни светлосни завеси и безбедносни огради.
5. Контролниот систем содржи неколку пакети за процеси на заварување, кои овозможуваат користење на различни режими на заварување за различни работни парчиња.
Технички параметар на позиционерот
| Модел | JHY4030D-080 |
| Номинален влезен напон | Еднофазен 220V, 50/60HZ |
| Калкулација на изолација на мотор | F |
| Работна маса | Дијаметар 800 мм (може да се прилагоди) |
| Тежина | Околу 400 кг |
| Макс. носивост | Аксијален товар ≤300 кг / ≤500 кг / ≤1000 кг (>1000 кг може да се прилагоди) |
| Повторливост | ±0,1 мм |
| Позиција на стоп | Секоја позиција |
Компоненти на роботска работна станица
1. Робот за заварување:
Тип: MIG робот за заварување-BR-1510A, BR-1810A, BR-2010A
TIG робот за заварување: BR-1510B, BR-1920B
Ласерски робот за заварување: BR-1410G, BR-1610G
2. Позиционер
Модел: JHY4030D-080
Тип: 1-оски хоризонтален ротирачки позиционер
3. Извор на енергија за заварување
Тип: извор на енергија за заварување 350A/500A
4. Пиштол за заварување
Тип: пиштол со воздушно ладење, пиштол со водено ладење, пиштол со туркање-влечење
5. Станица за чистење на факелот:
Модел: SC220A
Тип: Автоматско чистење на пневматски факел за заварување
Друга роботска работна станица периферна опрема
1. Роботска шина што се движи
Модел: JHY6050A-030
2. Ласерски сензор (опционално)
Функција: следење на заварување, позиционирање.
3. Завеса за безбедност на светлината (опционално)
Заштитно растојание: 0,1-2 м, 0,1-5 м; заштитна висина: 140-3180 мм
4. Безбедносна ограда (опционално)
5.PLC кабинет (опционално)












